JUGOSLLAVIA: NJĖ " PAQE"
QĖ PĖRGATIT LUFTRA TĖ REJA, TĖ FĖLLIQURA!

Edhe pse nga resistenca kryelartė, popujt Jugosllavė, dolėn tė rėnuar por jo tė nėnshtruar, gangsterėt e NATO-s po instalojnė nė teritorin Jugosllav makinėn e tyre tė dhunės e terrorit. Shpresa - e kotė! - ėshtė tė realizojnė atė pėr tė cilėn falimentuan nazi-fashistėt: skllavėrimin e tė gjithė popujve tė Ballkanit (pėrfshirė si Kosovarėt dhe Shqipėtarėt) dhe vendosjen e bazave ushtarake, prej tė cilave tė marshojnė drejt Rusisė dhe Kinės.

Plani i pushtimit, qė vrasėsit Klinton dhe D'Alema quajnė "paqe", pėrgatit kushte tė vėshtira pėr proletariatin perėndimor, tė cilin e ftojnė tė paguajė (jo vetėm nga xhepi), pėr politikėn grabitqare dhe luftė nxitėse tė shteteve imperialiste.

Mobilizimi anti imperialist duhet tė vazhdojė dhe tė zgjerohet mbi tė gjitha

ndėrmjet punėtorėve. Pra, duhet, tė spastrohet pėr gjithmonė qėndrimi paqėsor e bashkėpunues me NATO-n dhe qeverinė e Rromės, e agresiv, kundrejt pretekstit-Milosheviē, kundrejt Jugosllavėve; tė orietohet drejt unitetit tė fuqishėm tė proletarėve dhe popujve tė kėrcėnuar nga shfrytėzuesit "tanė".

JASHTĖ NATO, ITALIA, IMPERIALIZMI NGA BALLKANI DHE NGA E GJITHĖ BOTA!

PĖR KRYENGRITJEN E PĖRBASHKĖT

TĖ TĖ GJTHĖ POPUJVE TĖ BALLKANIT, KUNDĖR PERĖNDIMIT SKLLAVĖRUES!

PĖR ORGANIZIMIN E PĖRBASHKĖT TĖ KLASAVE, PĖR ORGANIZIMIN INTERNACIONALIST E TĖ SHFRYTĖZUARVE TĖ TĖ GJITHA VENDEVE E KOMBEVE!

PĖR KOMUNIZMIN!

ORGANIZZAZIONE COMUNISTA INTERNAZIONALISTA

Back to che fare in:  [English]     [Italian]   [Deutche]

Back to page against Nato in:  [English]    [Italian]    [Deutche]