Thirrje proletarėve Shqiptarė

Proletarė Shqiptarė,
Ju, qė kini parė t zaptuar dhė tė plackitur tokėn tuaj nga banditėt e Uashingtonit dhe tė Romės, qė sot janė pronarėt e vėrtetė tė Shqipėrisė; Ju, qė pėr kėtė arėsyė jeni detyruar tė emigroni nė masė nė kėrkim tė bukės sė gojės dhe tė punės; Ju, mbi tė cilėt pronarėt Italianė janė lėshuar si vampirė pėr tė thithur deri pikėn e fundit tė gjakut tuaj e nė qoftė se jeni vajza, pėr t'Ju kthyer nė mjete tė shfrytėzimit mė tė fėlliqur seksual; Ju qė kini qenė tė shpėrndarė e tė shtypur nėn urdhėrat e Perėndimit sa herė qė kini tentuar tė ngrini krye; Ju qė ju kanė fundosur me cinikėri, dhjetėra vėllezėr e motra nė ujrat e Adriatikut, nėn komandėn e udhėheqėsve vrasės tė marinės dhe tė shtetit Italian; Ju qė ,ē'do ditė trajtoheni si shėrbyes tė ushtrive tė huaja; Ju, pikėrisht Ju, qė fėlliqėsia gazetareske Ju pėrshkruan si jashtėqitje e Evropės, pjesėtar i njė populli i pėrbėrė nga trafikantė tė drogės, kriminelė dhe prostituta; jeni tashmė nė qendėr tė njė fushate propagandistike gjithashtu tė ndyrė, qė Ju thėrret tė mbėshtetni luftėn e NATO-s kundėr popullit Serb.
Duan t'Ju bėjnė tė besoni se pėr gangsterėt e imperializmit perėndimor, qė i vetmi preokupim ėshtė rritja e pasurive dhe e fuqisė shfrytėzuese, Shqiptarėt bėhen, papritmas kaq tė rėndėsishėm, kaq tė pa prekshėm, kaq tė shenjtė, sa tė shpėrthejnė njė luftė shkatėrruese nė mbrojtje tė tyre. Duan tė nxisin ndjenjėn e bashkimit pėr popullsinė Shqiptare tė Kosovės, si rrjedhojė e fyerjes sė politikės sė Milosheviēit, pėr t'Ju pėrfshirė nė kėtė luflė kriminale, pėr t'Ju kthyer Ju dhe Shqiptarėt e Kosovės si mish pėr top e si masė manovruese nė mbėshtetj e tė agresionit imperialist kundrejt popullit Serb.

Vėllezėr proletarė Shqiptarė,
refuzoni kėtė ftesė rekrutimi nė shėrbim tė skllavopronarėve tuaj perėndimorė.
Ato kanė shkatėrruar Jugosllavinė, kanė shkatėrruar Shqiperine, kanė shkaterrnar Irakun "mysliman" dhe janė gati tė copėtojnė Serbinė, e cilindo popull qė bėhet pengesė pėr nėnshtrimin absolut tė botės. Kanė vėnė maskėn "njerėzore", por duart e tyre janė perlyer me gjakun e tė gjithė popujve tė shtypur dhe tė tė gjithė tė shfrytėzuarve tė botės.
Kjo nuk ėshtė njė luftė pėr mbrojtjen e masave Kosovare tė detyrnara pikėrisht nga kjo luftė, nė njė arrati e pėrgjithshme. Kjo ėshtė njė luftė jo vetėm kundėr tyre, por edhe kundėr popullit Shqiptar. Ėshtė njė luftė vjedhėse qė i lejon NATO-s, SHBA-sė dhe Italisė tė ri kėthehet nė Ballkan, prej tė cilit i kanė flakur tej, gjysėm shekulli mė parė nga lėvizja e guximshme nacional-popullore Jugosllave e Shqiptare, me armė ne dorė; njė lėvizje qė nė tė cilėn u panė tė bashkuar tė gjithė tė shfrytėzuarit e tė tė gjitha kombėsive Ballkanike kundėr pushtuesit nazi-fashist.
Pushtuesit e rinj, janė demokratikė e "socialistė", por ndjekin tė njejtat qėllime shfrytėzuese e skllavėruese qė kishin nazi-fashistėt. E vetmja gjė qė i dallon ėshtė demagogjija "njerėzore" akoma mė e fėlliqur nga ajo naziste, ėshtė aftėsia tė gėnjejė deri nė fund . Janė ato , shtetet imperiali tė NATO-s. armiutė tanė, armintė e masave Serbe, Kosovare Shqiptare dhe tė tė gjitha atyre Ballkanike, armiqtė e proletariatit Italian dhe perėndimor.
Prandaj duhet tė jemi vigjilentė qė tė mos biem nė lojėn e tyre. Nuk duhet tė lejojmė tė pėrēahemi, nuk duhet ngrihemi njeri kundėr tjetrit! Duhen lėnė vetėm mėnjanė ata "patriotė" Shqiptarė qė bekojnė dorėn vrasėse tė NATO-s. Ata, tė ndėrgjegjshėm apo jo, ngrejnė dolli jo vetėm pėr vrasjen e popullit Serb, por edhe tė vetė popullit tė tyre, sepse kurrė nuk mund ti vijė liria atij qė eshtė i shfrytėzuar nga ndėrhyrja e ushtrive imperialiste.
Ashtu siē i kėrkojmė punėtorėve Serbė t'Ju shtrijnė dorėn, tė mos bėhen basbkėpunėtorė tė njė nacionalizmi tė verbėr qė Ju paraqet si armiq tė tyre; po ashtu Ju kėrkojmė Juve, tė kujtoni tė kaluarėn tuaj kryelartė si luftėtarė anti-imperialistė dhe tė kryengritjes akoma tė freskėt kundėr manipolimit imperialist tė Berishės, tė bashkoheni nė tė njejtin front me ata qė luftojnė kundčr kėsaj lufte. Ėshtė nė kėtė front klasor intemacional dhe intemcionalist vendi Juaj. Ėshtė vetėm nė kėtė front qė, Ju dhe tė gjithė popujt Shqiptarė e Ballkanikė mund tė fitojnė, dhe kurrė mos ta humbin mė, fitoren nacionale e sociale tė tyre, emancipimin e tyre.

Rroftė vėllazėrimi ndėrmjet tė shfrytėzuarve tė BalIkanit, ndėrmjet tė gjithė tė shfrytėzuarit e botės!
Vdekje kapitalizmit imperialist!

ORGANIZZAZIONE COMUNISTA INTERNAZIONALISTA

Back to che fare in:  [English]     [Italian]   [Deutche]

Back to page against Nato in:  [English]    [Italian]    [Deutche]